Leczenie kanałowe – endodoncja w Tczewie
Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba powoduje konieczność zastosowania leczenia kanałowego, czyli enododoncji. To jedyna metoda, aby uchronić ząb przed usunięciem w wyniku zaniedbanej lub źle leczonej próchnicy bądź w przypadku, gdy doszło do poważnego urazu zęba. Jako stomatolog specjalizujący się w wielu dziedzinach, mogę zaproponować również swoją profesjonalną pomoc w tym zakresie. W prowadzonym przeze mnie gabinecie w Tczewie podejmuję się leczenia kanałowego po uzyskaniu od pacjenta informacji na temat objawów, jakie się u niego pojawiły, precyzyjnie przeprowadzonym badaniu oraz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.
Dziedzina stomatologii, jaką jest endodoncja, pozwala kompleksowo zająć się diagnostyką, zapobieganiem oraz leczeniem chorób tkanek, które znajdują się wewnątrz zęba i okołowierzchołkowych, czyli otaczających wierzchołek korzenia. W ten sposób właśnie nie w każdym przypadku trzeba usuwać ząb.
Co powinno zaniepokoić pacjenta?
Ból zęba to zazwyczaj jedyna przyczyna, z jakiej pacjent odwiedza stomatologa. Tymczasem, gdy ta dolegliwość pojawia się co jakiś czas, np. podczas picia zimnych napojów, jedzenia słodyczy, to wówczas może być to już sygnał, że zaczyna się zapalenie miazgi. Gdy ból robi się coraz intensywniejszy i uaktywnia się chociażby podczas spożywanych posiłków czy nawet płukania jamy ustnej wodą, a dodatkowo jeszcze towarzyszy mu, m.in. gorączka, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, to może to oznaczać, że doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi lub martwicy. Najgorszym scenariuszem jest rozprzestrzenienie stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb.
Obumarcie miazgi zęba może być także efektem uderzenia w ząb, jego złamania lub innego urazu.
Przebieg leczenia kanałowego
W takiej sytuacji rozwiązaniem, które jako stomatolog proponuję w moim gabinecie w Tczewie, jest endodoncja. Po dokładnym zapoznaniu się z problemem:
- otwieram ząb i usuwam zainfekowaną tkankę (nerw, naczynia krwionośne) w kanale korzenia i komory, a więc głęboko ze środka zęba,
- przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi poszerzam kanał korzeniowy i oczyszczam go za pomocą różnych środków chemicznych o działaniu przeciwbakteryjnym lub rozpuszczającym tkankę, która usuwana jest ze ścian,
- kanał lub kanały korzeniowe leczonego zęba wypełnia się szczelnie specjalną gumą, czyli materiałem tzw. koferdamem, który następnie konserwuje się „na zimno” lub „na ciepło”.
Proponowane przeze mnie leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu mikroskopu, dzięki czemu można bardzo dokładnie zająć się problemowym zębem.
Im szybciej uda się zdiagnozować nieodwracalne zapalenie nerwu i naczyń krwionośnych, tym szybciej wyeliminuje się dolegliwości bólowe przy jednoczesnym zachowaniu własnego zęba.
W moim gabinecie wykonuję leczenie endodontyczne pierwotne (ząb nie był wcześniej leczony kanałowo) lub wtórnie (ponowne leczenie kanałowe). Efekt leczenia sprawdzany jest zawsze za pomocą zdjęcia rentgenowskiego.