Gabinet Stomatologiczny Tczew lek. dentysta Tomasz Dzwonkowski

 

W rekonstrukcji uzębienia (częściowego lub całościowego) u pacjentów zastosować można różne metody. Protetyka to dziedzina stomatologii, która daje takie rozwiązania, jak np. protezy i korony. To uzupełnienia protetyczne, które dopasowywane są zawsze indywidualnie pod pacjenta. Oferuję je również w moim gabinecie stomatologicznym pacjentom z Tczewa i okolic.

Korony - estetyczna odbudowa

Wykonywane najczęściej z porcelany korony są świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które marzą o estetycznej odbudowie uzębienia i mogą im służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Sprawdzą się w przypadku:

  • zębów zniszczonych w wyniku próchnicy,

  • zębów po leczeniu kanałowym,

  • przy wrodzonym braku szkliwa,

  • przebarwieniach na zębach,

  • podczas rekonstrukcji zgryzu.

Nadają się także do zamocowania na implantach (czyli sztucznych korzeniach), gdy odtwarzane są brakujące zęby.

Protezy zębowe

Jeśli pacjent zmaga się z większymi brakami w uzębieniu, konieczne może okazać się wykonanie protez zębowych. W tym celu należy udać się do lekarza, który pobierze odpowiedni wycisk. Na jego podstawie zleca przygotowanie wybranej protezy. Jej wykonanie może wiązać się z koniecznością kilkukrotnych wizyt, mających na celu dokładne dopasowanie jej do żuchwy i szczęki.

W przypadku zaobserwowania w czasie wizyty braków w uzębieniu, zawsze zalecam pacjentom z Tczewa i innych miejscowości wykonanie protez. Przede wszystkim pomagają prawidłowo przeżuwać pokarm, a także chronią inne zęby przed potencjalnym uszkodzeniem. Ważny jest też sam efekt estetyczny i psychologiczny – pełny uśmiech zawsze podnosi samoocenę.

 Jakie rodzaje protez wyróżniamy?

Zasadniczo protezy dzielimy na trzy różne rodzaje, stosując przy tym niekiedy odmienne nazewnictwo. Możemy wyróżnić modele:

  • akrylowe,
  • szkieletowe,
  • elastyczne.

Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi cechami, a ich stosowanie ma swoje zalety. Przede wszystkim jednak doskonale imitują naturalne zęby i pomagają zachować naturalne funkcje żucia, co jest koronnym argumentem, aby nie zaniedbywać ubytków w uzębieniu.

Proteza akrylowa

Jest ona ruchoma i może być stosowana w przypadku całkowitego utracenia zębów lub przy licznych ubytkach. Składa się z dwóch części – górna w całości pokrywa podniebienie i dziąsła, dolna zaś osiada na łuku zębowym.

Proteza szkieletowa

Stanowi doskonałą alternatywę dla opisanego wyżej rodzaju protezy. Również wykonywana jest z akrylu, z tym że posiada precyzyjnie dopasowane do podniebienia metalowe klamry. Jako że protezy szkieletowe należą do grupy częściowych (czyli nie stosuje się ich przy dużym uzupełnieniu czy bezzębiu), nie przykrywają całości tkanek miękkich. Obejmują ich absolutne minimum, by tylko wypełnić ubytki w uzębieniu. Natomiast dzięki temu, że siła nacisku jest równomiernie rozkładana na zęby, a nie na dziąsła i kości szczęki czy żuchwy, jest dużo bardziej komfortowa w używaniu. Jeśli jest dobrze dopasowana, nie powoduje problemów, które mogą pojawić się w przypadku protez akrylowych.

Co równie ważne – proteza szkieletowa jest dużo bardziej estetyczna, choć w przypadku uzupełniania ubytków na przedzie uzębienia, mogą być widoczne metalowe klamry. Do mocowania jej stosuje się też pewne elementy precyzyjne, jak na przykład specjalne kuleczki, zamki czy zatrzaski. Jest też znacznie lżejsza, co wiąże się z wyższym komfortem użytkowania.

Proteza elastyczna

Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań, które pomagają uzupełnić braki w uzębieniu, a proteza elastyczna należy do zdecydowanie najlepszych wyborów, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Jest wykonana z materiałów termoplastycznych, charakteryzujących się lekkością przy zachowaniu maksimum trwałości. Jest ona znacznie wytrzymalsza niż protezy akrylowe! Produkowana jest najczęściej z acetalu, nylonu, jak i poliamidów – te ostatnie są zupełnie wyzbyte elementów metalowych. Występuje także w wersji hybrydowej – materiały termoplastyczne łączy się z akrylem w przypadku bezzębia.

Montowana jest na specjalnych klamrach, osadzonych na dziąsłach lub zębach. Dzięki doskonałemu wybarwieniu zlewa się z naturalnym kolorem jamy ustnej. Sprawia to, że doskonale imituje naturalne zęby. Ma też szereg innych zalet.

Profesjonalne wykonanie protez i koron

Trzeba pamiętać, że tylko systematyczna kontrola stanu uzębienia może zatrzymać postęp próchnicy. Nieleczona choroba jest bardzo groźna dla kondycji zębów, w krótkim czasie doprowadzając do pojawienia się ubytków. Długofalowym rezultatem zaniedbań jest nierzadko konieczność wyrwania zęba.

Braki w uzębieniu, nawet najmniejsze, wpływają negatywnie na samopoczucie, ograniczają komfort jedzenia czy mówienia na co dzień. Dlatego właśnie skorzystać można z takiego rozwiązania jak korony i protezy. Można zlecić ich wykonanie w moim gabinecie w Tczewie – to od Państwa zależy, który rodzaj – czy szkieletową, akrylową czy elastyczną – wybierzecie. Jako lekarz mogę pomóc w doborze rozwiązania, które najbardziej będzie odpowiadać konkretnym wymaganiom.

Opcja szkieletowa polecana cieszy się największą popularnością. Jej zaletą jest mniejsze obciążenie dziąseł, dzięki zastosowaniu elementów podpierających. Wersja elastyczna jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Wyróżniają ją lekkość oraz wysokie walory estetyczne.