Gabinet Stomatologiczny Tczew lek. dentysta Tomasz Dzwonkowski

 

Protezy i korony – sposób na braki w uzębieniu

W rekonstrukcji uzębienia (częściowego lub całościowego) u pacjentów zastosować można różne metody. Protetyka to dziedzina stomatologii, która daje takie rozwiązania, jak np. protezy i korony. To uzupełnienia protetyczne, które dopasowywane są zawsze indywidualnie pod pacjenta. Oferuję je również w moim gabinecie stomatologicznym, działającym na terenie Tczewa i okolic.  

Korony – estetyczna odbudowa

Wykonywane najczęściej z porcelany korony są świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które marzą o estetycznej odbudowie uzębienia i mogą im służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Sprawdzą się w przypadku:

  • zębów zniszczonych w wyniku próchnicy,
  • zębów po leczeniu kanałowym,
  • przy wrodzonym braku szkliwa,
  • przebarwieniach na zębach,
  • podczas rekonstrukcji zgryzu.

Nadają się także do zamocowania na implantach (czyli sztucznych korzeniach), gdy odtwarzane są brakujące zęby.

Protezy zębowe – stałe i ruchome, częściowe lub całe

Stosuje się je w sytuacji, gdy w szczęce czy żuchwie brakuje kilku zębów. Protezy zębowe można ponadto zakładać także przy całkowitym braku uzębienia. Zaawansowane technologie sprawiają, że protezy zębowe, czyli sztuczne zęby bądź szczęki trudno odróżnić od naturalnych zębów.

Przy kilku brakujących zębach wystarczy stworzenie protezy częściowej: szkieletowej (opierającej się na naturalnych zębach) albo nakładowej. Gdy mamy do czynienia z resztkowym uzębieniem, a korzenie zębów są zbyt słabe albo jest ich zbyt mało, aby mogły tworzyć filary mostu, na specjalnych zatrzaskach mocuje się protezy nakładowe. Przy bezzębiu wykonuje się za to protezy całkowite (tzw. sztuczna szczęka).

Braki w uzębieniu, nawet najmniejsze, wpływają negatywnie na samopoczucie, ograniczają komfort jedzenia czy mówienia na co dzień. Dlatego właśnie skorzystać można z takiego rozwiązania jak korony i protezy.