Gabinet Stomatologiczny Tczew lek. dentysta Tomasz Dzwonkowski

 

Indywidualne podejście do każdego dziecka – tego może być pewien każdy rodzic, który przyjdzie do mojego gabinetu ze swoją pociechą. Leczenie stomatologiczne najmłodszych pacjentów dotychczas wiązało się z cierpieniem, strachem i łzami. Jednak stomatologia dziecięca rozwinęła się w ostatnich latach, gwarantując dzieciom komfortowe i bezbolesne zabiegi.

Stomatolog dziecięcy w Tczewie

Gabinet, jaki prowadzę w Tczewie, jest przyjazny dla każdego dziecka. Do leczenia zębów mlecznych podchodzę z równie dużą powagą, jak w przypadku stałych. Dbanie o uzębienie od najmłodszych lat może uratować zęby od różnych dolegliwości, w tym próchnicy.
Wiem jednak, że każde dziecko, nim uwierzy, że wizyta u stomatologa nie musi wiązać się z bólem, powinno się zaznajomić z jego miejscem pracy. Dlatego też nim przystąpię z najmłodszymi pacjentami do zabiegów, proponuję wizytę zapoznawczą, podczas której mogą dowiedzieć się, jak dentyści pomagają ludziom, a także poznają działanie wybranych narzędzi. Jeśli więc poszukujecie Państwo specjalisty od stomatologii dziecięcej w Tczewie – w moim gabinecie odnajdziecie fachową pomoc, z odpowiednim podejściem do dziecka.

Rodzaje zabiegów

W prowadzonym przeze mnie gabinecie najmłodsi pacjenci poddawani są takim zabiegom, jak:

  • leczenie próchnicy zębów mlecznych,
  • leczenie próchnicy zębów stałych,
  • wypełnienia światłoutwardzalne zębów mlecznych
  • leczenie zębów z nieuformowanymi wierzchołkami
  • leczenie urazów zębów,
  • lakowanie zębów - wypełnianie bruzd i zagłębień w zębach, z których dziecku trudno usunąć resztki pokarmów,
  • lakierowanie zębów – czyli pokrywanie ich warstwą preparatu z fluorem, dzięki czemu wzmacnia się zęby i uniemożliwia przedostawanie się bakterii,
  • usuwanie zębów mlecznych i stałych (ekstrakcja),
  • badania kontrolne.

Profilaktyka ma znaczenie

Dobry stomatolog dziecięcy powinien nie tylko świadczyć profesjonalne zabiegi lecznicze, ale też poradzić maluchowi, jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zęby nie wymagały leczenia. Istotna jest też nauka profilaktyki – regularne wizyty u dentysty zarówno w przypadku uzębienia stałego, jak i mlecznego, pomagają uchronić je przed różnymi chorobami, w tym przed próchnicą. Warto więc jak najwcześniej „zaszczepić” pozytywne nastawienie do wizyt w gabinecie stomatologicznym u dziecka, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

W stomatologii dziecięcej integralną częścią profilaktyki są zabiegi z zakresu higienizacji uzębienia. W moim gabinecie proponuje młodym pacjentom lakowanie oraz lakierowanie zębów. Obie procedury są zupełnie bezbolesne i bardzo skuteczne w walce z próchnicą. Pierwsza opcja przeznaczona jest przede wszystkim dla stałych trzonowców, które są szczególnie narażone na osadzanie się płytki bakteryej, ze względu na wydłużony okres wyrzynania. Lakowanie polega na wypełnieniu wszelkich bruzd w uzębieniu z pomocą specjalnego preparatu. Dzięki temu codzienna higiena jamy ustnej będzie prostsza, ze względu na brak szczelin, do których często trafiają resztki jedzenia. Lakierowanie to kolejny zabieg z zakresu stomatologii dziecięcej, z którego mogą Państwo skorzystać w moim gabinecie. W jego trakcie na zęby malucha nakładana jest specjalna pasta z dużą zawartością fluoru. Minerał ten odgrywa kluczową rolę w profilaktyce walki z próchnicą. Chroni uzębienie przed działaniem drobnoustrojów, utrudniając osadzanie się płytki bakteryjnej.

Stomatologia dziecięcaLeczenie zębów mlecznych

Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że w zębach mlecznych także pojawiają się ubytki, które koniecznie trzeba leczyć. Jednak bagatelizowanie tego problemu może mieć bardzo złe skutki dla stanu uzębienia pociechy, dlatego konieczna jest wizyta u stomatologa dziecięcego. Przyczyn ich powstawania jest wiele i nierzadko wzajemnie się one uzupełniają, przyspieszając rozwój próchnicy. Jedną z nich jest słabe uwapnienie tkanek, spowodowane np. źle zbilansowaną dietą. Innym powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, przyczyniająca się do osadzania płytki bakteryjnej. Poza tym spożywanie dużej ilości produktów na bazie cukru może być szkodliwe dla stanu uzębienia. Współczesna stomatologia dziecięca oferuje wiele sposobów leczenia próchnicy zębów mlecznych, które wykorzystuję na co dzień w moim gabinecie. W trakcie spotkania z rodzicami i ich pociechą informuje o dostępnych sposobach kuracji i wspólnie wybieramy najlepsze rozwiązanie. Zabiegi wykonywane są pod znieczuleniem miejscowym, dlatego są praktycznie bezbolesne.